تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی و راهنمای خرید عینک دودی

folder_openمجله
commentبدون دیدگاه

راهنمای خرید عینک دودی استاندارد

در این مقاله ابتدا به مواردی که هنگام خرید عینک آفتابی باید توجه کنیم می پردازیم و سپس در ادامه نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی را شرح می دهیم. امروزه عینک آفتابی صرفا یک کالای تجملی نیست بلکه بعنوان یک ضرورت برای سلامتی چشم در هر فصل و هر مکانی که خورشید و اشعه های باز تابنده ی آن بر چشم و بینایی شما تاثیر می گذارد محسوب می شود.  در هنگام خرید عینک دودی اصل حتما نکات زیر را در نظر بگیرید.

 

 

 

 

 

 

راهنمای انتخاب و خرید عینک آفتابی1.جاذب 100% اشعه uv یا ماورائ بنفش باشد

به کمتر از 100% قانع نباشید
به جذب uv تا 400 نانومتر اصطلاحا uv 400 گفته می شود.
هر لنزی که تیره تر بود الزاما uv400 نیست، فریب تیرگی لنزهای عینک های آفتابی را نخورید.
پس از کجا بفهمیم که یک عینک آفتابی 100% جاذب اشعه uv است؟
دستگاه هایی وجود دارند که مقدار جذب اشعه uv را اندازه می گیرند اما بهتر از همه این است که عینک دودی خود را از یک مرکز معتبر و قابل اعتماد تهیه کنید.

 

عینک آفتابی پلاریزه، لنز پلاریزه

2.دارای خاصیت پلاریزه بودن باشد

بعضی از عینک های آفتابی پلاریزه هستند یعنی تابش های خیره کننده از سطوح مثل آسفالت ،سطح دریا، برف،ماسه و … را کاهش می دهند اما اشعه uv را مسدود نمی کنند.

3.لنز عینک از کیفیت بالایی برخوردار باشد

با دنبال کردن مراحل زیر می توانید بررسی کنید که لنزهای عینک آفتابی شما از یکنواختی مطلوبی برخوردار هست یا نه! به چیزی با الگوی مستطیلی مانند یک سرامیک یا کاشی و… نگاه کنید. عینک را با فاصله ی مناسب از صورت خود بگیرید و یک چشم خود را ببندید. عینک را به آرامی از یک طرف به سمت دیگر حرکت دهید سپس به بالا و پایین حرکت دهید و از پشت لنزها نگاه کنید. اگر خطوط مستطیلی صاف بمانند لنزها خوب هستند. اگر خطوط مواج هستند یا تکان می خورند (مخصوصا در مرکز حدقه) پس از یکنواختی مطلوب برخوردار نیستند.

4.لنز ها دارای اندازه ی مناسب باشد

عینک آفتابی باید لنزهای بزرگی داشته باشد تا بطور کامل از چشمان ما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند.

5.رنگ لنز اهمیتی ندارد

معمولا توصیه می شود افرادی که به نور حساسیت بیشتری دارند از رنگ های تیره تر مثل خاکستری استفاده کنند. اما این لزوما به آن معنی نیست که رنگ خاکستری بیشتر از قهوه ای و یا رنگ های دیگر محدود کننده اشعه uv هستند. بلکه تنها شدت تابش را کاهش می دهند و زمینه سردتری را ایجاد می کنند که حس بهتری را به فرد منتقل می کند. لنزهای قهوه ای رنگ و صورتی (اصطلاحا رز رنگ) می توانند کانتراست بیشتری ایجاد کنند .ورزشکارانی که ورزش هایی مثل گلف و یا بیسبال انجام می دهند اغلب این افزایش کانتراست را مفید می دانند. روکش های آینه ای لایه های نازکی از پوشش های فلزی بر روی یک لنز معمولی عینک آفتابی هستند که میزان تابش نور به چشم شما را کاهش می دهند و در رنگ های مختلف موجودند.

6.قیمت ربطی به کیفیت محافظت ندارد

هرچه قیمت عینک آفتابی بالاتر باشد صرفا نشان دهنده ی محافظت بهتر نیست اما مهم است از چه مراکزی عینک آفتابی خود را تهیه می کنید.

نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل  از تقلبی

عینک آفتابی اصل را چگونه تشخیص دهیم؟خرید عینک دودی اصل، یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. اگرچه عینک آفتابی در زمینه‌ی مد و فشن، بسیار اهمیت دارد و می‌تواند کامل کننده‌ی استایل شما باشد، اما نباید حفاظت از سلامت چشم در برابر نور آفتاب فراموش شود.

عینک آفتابی می‌تواند به خوبی از چشم شما در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت کند. اما به شرط آن که اصل باشد؛ زیرا اگر عینک آفتابی اصل نباشد، نه تنها محافظتی ندارد، بلکه می‌تواند آسیب‌های بیشتری به چشم وارد کند.

در حال حاضر، عینک‌های تقلبی زیادی در بازار موجوداند که به اندازه‌ای مشابه نمونه‌ی اصلی آن هستند. در این صورت تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن‌ها سخت می‌شود، اما سختی تشخیص به معنای غیرممکن بودن آن نیست.

خرید عینک دودی اصل برای بسیاری از افراد اهمیت بالایی دارد و این افراد به دنبال راه‌هایی برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی هستند. در این میان، سوالی که برای طرفداران خرید عینک دودی اصل، مطرح می‌شود، آن است که از چه راه‌هایی می‌توانیم عینک آفتابی اصل از تقلبی را تشخیص دهیم؟

10 راهکار برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی

  • بررسی شناسنامه‌ی عینک آفتابی

وجود یک شناسنامه‌ی معتبر برای عینک دودی، دلیل محکمی بر اصل بودن آن است. در شناسنامه‌ی عینک آفتابی اصل، ریز جزییات و مشخصات عینک آفتابی، از جنس لنز و فریم تا میزان مقاومت در برابر اشعه‌های UVA و UVB، شماره‌ی مدل، وزن و میزان خش‌پذیری لنز آن نوشته شده است.

برای خرید عینک دودی اصل، به خاطر داشته باشید که شماره‌ سریال درج شده در شناسنامه‌ی عینک آفتابی با شماره سریال سایت رسمی آن یکسان باشد.

  • بررسی لوگوی برند عینک آفتابی

برای خرید عینک آفتابی اصل، به برچسب و لوگوی برند عینک توجه کنید. حروف، سایز و رنگی که در لوگوی برندها به کار می‌رود، مشابه یکدیگرند و به طور معمول، روی شیشه‌ی عینک، روی دسته یا داخل آن حک می‌شود.

بررسی لوگو عینک دودی گاهی هم لوگوی برند به صورت فلزی روی دسته‌ی چپ عینک قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که نام برند به شکلی صحیح نوشته شده باشد. در صورتی که در نوشتن نام برند، غلط املایی مشاهده کردید، بدون هیچ‌گونه تردید بدانید که این عینک آفتابی، اصل نیست. برای این که طرز نوشتن صحیح برند را بدانید و با علائم اختصاری آن آشنا شوید، بهترین راه ممکن، سر زدن به سایت برند مورد نظرتان است.

  • کیفیت قاب و وزن عینک آفتابی

یکی از موارد مهم در خرید عینک دودی اصل، توجه به کیفیت ساخت قاب عینک آفتابی است. برای این کار کافی است قاب را بررسی کنید. از آن‌جایی که در ساخت عینک‌های آفتابی اصل از متریال باکیفیت استفاده می‌شود، قاب دور عدسی و دسته‌های عینک، بسیار یکدست است و ظاهری زیبا دارد.

بررسی کیفیت متریال و وزن فریم عینک آفتابی اصلنکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید، وزن عینک آفتابی است. عینک‌های آفتابی اصل وزن سنگین‌تری نسبت به نمونه‌ی تقلبی دارند اما به گونه‌ای نیست که این سنگینی روی صورت احساس شود یا ردی روی بینی بر جا بگذارد.

  • بررسی شماره‌ی مدل عینک

درج شماره مدل عینک روی دسته عینک دودیهر عینک آفتابی، شماره‌‌ی مدل مخصوص به خود را دارد که داخل دسته‌ی آن حک شده است. این شماره‌ها در مدل‌های مشابه در سراسر دنیا یکسان است. برای آن که بتوانید تشخیص دهید که آیا عینک آفتابی اصل است یا خیر، شماره‌ی مدل عینک را در سایت رسمی برند، بررسی کنید و با نمونه‌ای که قصد خرید دارید، مطابقت دهید. در صورتی که شماره مدل‌ها یکسان نباشد، بدون شک با یک عینک تقلبی سر و کار دارید.

  • عدسی عینک

عدسی عینک‌های آفتابی به طور معمول از جنس‌های شیشه و پلی‌کربنات تهیه می‌شوند. البته برندهای مختلف، با توجه به سلیقه‌ی خود از عدسی دلخواه استفاده می‌کنند. عدسی‌های به کار رفته در عینک‌های آفتابی برندهای شناخته شده، باکیفیت‌اند پس بهتر است هنگام خرید به آرامی به آن ضربه بزنید تا از کیفیت و جنس آن مطمئن شوید. به عنوان مثال، جنس عدسی عینک‌های ری‌بن Ray-Ban شیشه‌ای است و برای آن که اطمینان پیدا کنید می‌توانید آن را با این روش تست کنید.

  • جاعینکی باکیفیت

عینک‌های آفتابی اصل، همگی یک جاعینکی باکیفیت، همراه با لوگوی مخصوص برند دارد. قبل از آن که عینک دودی مورد نظر را بخرید می‌توانید به سایت برند بروید و با وارد کردن شماره و مدل عینک، جاعینکی آن را نیز ببینید.

به طور معمول، روی جاعینکی هر برند، لوگوی مخصوص و نام برند حک شده است و به همراه دستمال تمیزکننده‌ی شیشه‌ی عینک برای فروش عرضه می‌شود. حروفی که روی جاعینکی و دستمال تمیزکننده حک شده است باید صحیح و خوانا باشد.

  • جعبه‌ی عینک آفتابی

جعبه عینک های دودی اصل

هنگامی که برای خرید عینک دودی اصل اقدام می‌کنید، به خاطر داشته باشید که جعبه‌ی آن را بررسی کنید. عینک آفتابی اصل دارای جعبه‌ای ست که روی آن، لوگوی برند موردنظر حک شده است. البته علاوه بر لوگوی برند، بارکد و یک‌سری اطلاعات مربوط به عینک نیز روی آن نوشته شده است. بهتر است برای اطمینان از اصل بودن آن، این اطلاعات را با اطلاعات روی عینک تطبق دهید.

  • کشور سازنده

پیش از آن که عینک آفتابی موردنظر خود را بخرید، بررسی کنید که ساخت کدام کشور است. اگر نام کشور اصلی سازنده با نام کشور درج شده روی عینک، متفاوت بود، اطمینان داشته باشید که عینک تقلبی است.

  • کیفیت و مهارت در ساخت

برای خرید عینک دودی اصل، توجه داشته باشید که کیفیت و مهارت درساخت، یک ویژگی مهم برای برندهای معروف است. در حقیقت به همین دلیل قیمت‌های بالاتری نیز برای عینک‌های خود در نظر می‌گیرند. اگر یک عینک آفتابی، دسته‌های بی‌کیفیت داشت یا مهارت کافی در ساخت آن به کار نرفته بود، شک نداشته باشید که تقلبی است.

  • قیمت

پیش از خرید عینک دودی اصل، در سایت عینک آفتابی موردنظر خود، حدود قیمت آن را بررسی کنید. اگر قیمت عینکی که شما قصد خرید آن را دارید، پایین‌تر از قیمت سایت رسمی آن است، گول قیمت پایین آن را نخورید. البته ممکن این است برعکس این موضوع نیز رخ بدهد؛ یعنی قیمت عینک آفتابی تقلبی بالاتر از قیمت اصلی آن باشد. گران بودن یک عینک دلیل بر اصل بودن آن نیست.

 

 

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست