تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی و راهنمای خرید عینک دودی

folder_openمجله
commentبدون دیدگاه

راهنمای انتخاب و خرید عینک آفتابی

راهنمای خرید عینک دودی استاندارد

در این مقاله ابتدا به مواردی که هنگام خرید عینک آفتابی باید توجه کنیم می پردازیم و سپس در ادامه نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی را شرح می دهیم. امروزه عینک آفتابی صرفا یک کالای تجملی نیست بلکه بعنوان یک ضرورت برای سلامتی چشم در هر فصل و هر مکانی که خورشید و اشعه های باز تابنده ی آن بر چشم و بینایی شما تاثیر می گذارد محسوب می شود.  در هنگام خرید عینک دودی اصل حتما نکات زیر را در نظر بگیرید.

1.جاذب 100% اشعه uv یا ماورائ بنفش باشد

به کمتر از 100% قانع نباشید
به جذب uv تا 400 نانومتر اصطلاحا uv 400 گفته می شود.
هر لنزی که تیره تر بود الزاما uv400 نیست، فریب تیرگی لنزهای عینک های آفتابی را نخورید.
پس از کجا بفهمیم که یک عینک آفتابی 100% جاذب اشعه uv است؟
دستگاه هایی وجود دارند که مقدار جذب اشعه uv را اندازه می گیرند اما بهتر از همه این است که عینک دودی خود را از یک مرکز معتبر و قابل اعتماد تهیه کنید.

عینک آفتابی پلاریزه، لنز پلاریزه

2.دارای خاصیت پلاریزه بودن باشد

بعضی از عینک های آفتابی پلاریزه هستند یعنی تابش های خیره کننده از سطوح مثل آسفالت ،سطح دریا، برف،ماسه و … را کاهش می دهند اما اشعه uv را مسدود نمی کنند.

3.لنز عینک از کیفیت بالایی برخوردار باشد

با دنبال کردن مراحل زیر می توانید بررسی کنید که لنزهای عینک آفتابی شما از یکنواختی مطلوبی برخوردار هست یا نه! به چیزی با الگوی مستطیلی مانند یک سرامیک یا کاشی و… نگاه کنید. عینک را با فاصله ی مناسب از صورت خود بگیرید و یک چشم خود را ببندید. عینک را به آرامی از یک طرف به سمت دیگر حرکت دهید سپس به بالا و پایین حرکت دهید و از پشت لنزها نگاه کنید. اگر خطوط مستطیلی صاف بمانند لنزها خوب هستند،اگر خطوط مواج هستند یا تکان می خورند (مخصوصا در مرکز حدقه) پس از یکنواختی مطلوب برخوردار نیستند.

4.لنز ها دارای اندازه ی مناسب باشد

عینک آفتابی باید لنزهای بزرگی داشته باشد تا بطور کامل از چشمان ما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند.

5.رنگ لنز اهمیتی ندارد

معمولا توصیه می شود افرادی که به نور حساسیت بیشتری دارند از رنگ های تیره تر مثل خاکستری استفاده کنند. اما این لزوما به آن معنی نیست که رنگ خاکستری بیشتر از قهوه ای و یا رنگ های دیگر محدود کننده اشعه uv هستند. بلکه تنها شدت تابش را کاهش می دهند و زمینه سردتری را ایجاد می کنند که حس بهتری را به فرد منتقل می کند. لنزهای قهوه ای رنگ و صورتی (اصطلاحا رز رنگ) می توانند کانتراست بیشتری ایجاد کنند .ورزشکارانی که ورزش هایی مثل گلف و یا بیسبال انجام می دهند اغلب این افزایش کانتراست را مفید می دانند. روکش های آینه ای لایه های نازکی از پوشش های فلزی بر روی یک لنز معمولی عینک آفتابی هستند که میزان تابش نور به چشم شما را کاهش می دهند و در رنگ های مختلف موجودند.

6.قیمت ربطی به کیفیت محافظت ندارد

هرچه قیمت عینک آفتابی بالاتر باشد صرفا نشان دهنده ی محافظت بهتر نیست اما مهم است از چه مراکزی عینک آفتابی خود را تهیه می کنید.

نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل  از تقلبی

خرید عینک دودی اصل، یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. اگرچه عینک آفتابی در زمینه‌ی مد و فشن، بسیار اهمیت دارد و می‌تواند کامل کننده‌ی استایل شما باشد، اما نباید حفاظت از سلامت چشم در برابر نور آفتاب فراموش شود.

عینک آفتابی می‌تواند به خوبی از چشم شما در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت کند اما به شرط آن که اصل باشد؛ زیرا اگر عینک آفتابی اصل نباشد، نه تنها محافظتی ندارد، بلکه می‌تواند آسیب‌های بیشتری به چشم وارد کند.

در حال حاضر، عینک‌های تقلبی زیادی در بازار موجوداند که به اندازه‌ای مشابه نمونه‌ی اصلی آن هستند که تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن‌ها سخت می‌شود، اما سختی تشخیص به معنای غیرممکن بودن آن نیست.

خرید عینک دودی اصل برای بسیاری از افراد اهمیت بالایی دارد و این افراد به دنبال راه‌هایی برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی هستند. در این میان، سوالی که برای طرفداران خرید عینک دودی اصل، مطرح می‌شود، آن است که از چه راه‌هایی می‌توانیم عینک آفتابی اصل از تقلبی را تشخیص دهیم؟

10 راهکار برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی

  • بررسی شناسنامه‌ی عینک آفتابی

وجود یک شناسنامه‌ی معتبر برای عینک دودی، دلیل محکمی بر اصل بودن آن است. در شناسنامه‌ی عینک آفتابی اصل، ریز جزییات و مشخصات عینک آفتابی، از جنس لنز و فریم تا میزان مقاومت در برابر اشعه‌های UVA و UVB، شماره‌ی مدل، وزن و میزان خش‌پذیری لنز آن نوشته شده است.

برای خرید عینک دودی اصل، به خاطر داشته باشید که شماره‌ سریال درج شده در شناسنامه‌ی عینک آفتابی با شماره سریال سایت رسمی آن یکسان باشد.

ادامه دارد…

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست