ورزش چشم یا ویژن تراپی چیست؟

folder_openمجله
commentبدون دیدگاه

ورزش چشمی، ویژن تراپی، ورزش تقویت بیناییورزش چشم در حقیقت باشگاهی برای مغز است که طی آن ارتباطات مغز و چشم را بهبود می بخشد. برخلاف عینک و لنز تماسی که اشکالات سیستم بینایی را جبران می کنند و جراحی که شکل آناتومی چشم را تغییر می دهد، ویژن تراپی به سیستم بینایی آموزش می دهد که چگونه خودش را اصلاح کند.

برای درک بهتر ورزش چشم بهتر است کمی با مفهوم دیدن آشنا شوید. برای دیدن اشیا باید نوری از آن جسم از مردمک چشم شما بگذرد و مسیری را در طول چشم شما طی کند تا تصویر آن روی شبیکه شما تشکیل شود. در این مسیر پرتوها از عدسی شما می گذرند عدسی این پرتوها را همگراتر می کنند. ماهیچه های چشم در تغییر ضخامت عدسی نقش بسزایی دارند. در نهایت پرتوها در یک نقطه روی شبکیه ی شما تشکیل می شود. باز در اینجا ماهیچه های اطراف چشم نقش مهمی دارند. این ماهیچه ها با حرکت کره ی چشم، کمک می کنند که تصویر درست روی فوآه که مرکز بینایی است، بیفتد. حال گیرنده ها فعال شوند و تصویر به وسیله ی عصب بینایی به مغز منتقل می شود و تفسیر می شوند یا بهتر است بگوییم که درک می شود.

حالا متوجه شدیدکه دیدن چه پیچیده است و مجموعه ای از اعصاب و ماهیچه ها نقش موثری دارند.

ورزش چشمی باعث افزایش سرعت انتقال اطلاعات بین مغز و چشم می شود. پس برای اینکه دید واضح و راحتی داشته باشید نه تنها اجزای چشم، مغز و سلامت آنها مهم است، بلکه ماهیچه های چشمی، اعصاب آن و ارتباطات بین مغز و چشم باید به بهترین شکل به وجود بیاید. پس می توان گفت ویژن تراپی در واقع فیزیوتراپی کل سیستم بینایی است.

آیا می دانستید که بسیاری از کودکان از اختلالات بینایی و دید دوچشمی رنج می برند و همین امر باعث افت تحصیلی آنها می شود؟

17 مهارت  تقویت بینایی با ورزش چشمی:

در ورزش چشم برای موفقیت در خواندن، نوشتن و آموختن و حتی عملکرد ورزشی، مهارت هایی وجود دارد که به مراجعه کنندگان آموزش داده می شود. این تمرینات چشم در کاهش خستگی دیجیتالی و سایر علائم سندرم بینایی، ناشی از کار با کامپیوتر موثر است .

ورزش چشم، تقویت بینایی، ابزار ویژن تراپی

در ویژن تراپی از ابزار مختلفی استفاده می شود مثل لنزها ، پریزمها و فیلترهای خاص ، تخته های بالانس ، مترونوم  و … . توجه به این نکته مهم است که ویژن تراپی لیستی ساده از ابزارها و تکنیک ها تعریف نمی شود. زمانی یک برنامه ورزش چشمی موفقیت آمیز است که فرآیند درمان، درگیری فعال پزشک، بیمار و در مورد کودکان والدین انجام گیرد. ویژن تراپی معمولا شامل تمریناتی در مطب و منزل است. این برنامه با توجه به شدت اختلال و تجویز اپتومتریست شما تعیین می شود و تمرینات منزل به شما آموزش داده می شود. خوب است بدانید که تمرین چشمی خودکار به نام Pencil Push Up حتی زمانی که توسط پزشک شما تجویز شود، هیچ گاه جایگزین برنامه کامل ورزش چشم نیست و به اندازه ی آن موثر نیست.

اختلالاتی که ورزش ماهیچه چشم می تواند اصلاح کند عبارت است از :

تنبلی چشم

– استرابیسم یا انحرافات آشکار چشم که البته وضعیت ویژن تراپی به مقدار ، جهت و مدتی که چشم دچار انحراف می شود بستگی دارد.

– مشکلات تطابقی .

-فوریا یا انحرافات پنهان که بیشتر علائم ایجاد می کنند و چشم ظاهر منحرف ندارد.

– اختلالات حرکات ساکاد و پرسوئیت:

هنگام مطالعه یا انجام کار نزدیک چشم شما دو حرکت عمده دارد:

1-ساکاد یا حرکت پرشی از یک نقطه به نقطه ی دیگر

2-حرکت پرسوئیت یا روان

در صورتی که مشکلی در این حرکات وجود داشته باشد دچار علائم چشمی زیادی می شوید.

در ویژن تراپی به شما آموزش می دهیم و کمک می کنیم که این حرکات را به خوبی انجام دهید.

-سایر اختلالات

ورزش چشمی علاوه بر درمان اختلالات بینایی، نقش مهمی در بهبود عملکرد چشمی ورزشکاران ایفا می کند. بسیاری از ورزشکاران المپیکی و حرفه ای دوره هایی از ورزش تقویت بینایی را می گذرانند. این برنامه های ورزش درمان بینایی طوری طراحی می شوند که بسته به نیاز، ورزشکار مهارتهای بینایی خود را ارتقا دهد تا عملکرد بهتری داشته باشد.

انواع ورزش‌های چشم

در حالی که عینک و لنزهای تماسی می‌توانند به بهبود وضوح بینایی شما کمک کنند، اما کمک زیادی به ناکارآمدی در مهارت‌های بینایی‌تان نخواهند کرد. برای بهبود ناکارآمدی بینایی بهتر است به‌طور مرتب از ورزش چشمی استفاده کنید. در ادامه ما به معرفی جدیدترین تمرین‌هایی می‌پردازیم که با استفاده از آن‌ها قادر خواهید بود بینایی خود را تقویت کنید.

فوکوس یا تمرکز بر دور و نزدیک

تمرکز بخش قابل توجهی از بینایی شما است و ورزش چشمی می‌تواند به تقویت این مهارت کمک کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک شی را در فاصله 10 تا 20 متری انتخاب کرده، سپس به آن نگاه کنید و انگشت شستتان را جلوی خود بیاورید. پس از آن به‌سادگی فوکوس دید خود را 5 بار از انگشت شست به جسم مورد نظر تغییر دهید.

توپ الفبا در ورزش چشم

ویژن تراپی با تمرین توپ الفبا روشی فوق العاده است تا توسط آن با قدرت بینایی خود چندین کار مختلف انجام دهید. از جمله هماهنگی دست و چشم، درمان تنبلی چشم و انحراف چشم (استرابیسم).

برای انجام این ورزش چشمی، حروف را روی توپ یا بادکنک بکشید. توپ را به شریک خود بدهید و از او بخواهید که آخرین حرفی را که می‌بیند قبل از گرفتن توپ صدا بزند. وقتی توپ را به شما پاس می‌دهند شما هم همین کار را ‌انجام دهید. توپ الفبا یک تمرین عالی برای کمک به بینایی کودکان و همچنین درمان تنبلی چشم آن‌ها است.

تکان دادن مداد

هر مدادی را که دارید بردارید و جلوی صورت خود بگیرید. روی مداد و یک حرف خاص تمرکز کنید، در هر مرحله به ‌آرامی مداد را به چشمتان نزدیک کنید تا زمانی که دوتایی ببینید. سپس دوباره تمرین را شروع کنید. تمرین تکان دادن مداد را توصیه می‌کنیم به مدت 15 دقیقه در روز و 5 روز در هفته انجام دهید. این تمرین به رفع مشکلات بینایی دوچشمی، استرابیسم و ​​آمبلیوپی کمک می‌کند.

خواندن، نوشتن و درست کردن پازل

انجام کارهایی در فاصله نزدیک به چشم مانند خواندن و نوشتن نه تنها برای بهبود عملکرد مغز عالی هستند، بلکه می‌توانند روی بهبود مهارت‌های بصری مانند تعقیب بصری و تغییر تمرکز بین اهداف یک ورزش چشمی خوب، تاثیر بگذارند.

چشمک زدن در ورزش چشمی

ما ناخودآگاه به‌صورت مداوم پلک می‌زنیم. با این‌حال وقتی برای مدت طولانی روی یک کار از نزدیک تمرکز می‌کنیم، چشم خسته خواهد شد. پلک زدن آگاهانه می‌تواند به چشمانتان استراحت کوتاهی بدهد و همچنین لایه اشکی شما را تقویت کند که اگر برای مدتی پلک زدن را متوقف کنید، می‌تواند خشک شود. همان‌طور که می‌دانید خشک شدن اشک چشم می‌تواند مشکلات متعددی را مانند بروز زخم‌های سطحی و التهاب ظاهری چشم‌ها را به همراه آورد.

شکل 8

ورزش چشمی شکل 8 می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری عضلاتی که چشمان شما را کنترل می‌کنند، کمک کند. شما می‌توانید شکل بزرگ عدد 8 انگلیسی را حدود 3 یا 4 متر خود قرار دهید و از شخص دیگری بخواهید آن را مرتب تکان دهد. سعی کنید شکل مورد نظر را با چشمان خود برای چند دقیقه دنبال کنید.

آیا شما هم نیازمند ویژن تراپی یا ورزش چشمی هستید یا خیر؟

ویژن تراپی یا ورزش های چشمی کاربرد های متنوعی دارد که به آن اشاره شد. یکی از کاربرد های ویژن تراپی در درمان اختلالات تطابقی و تقاربی است. هنگام مطالعه،کار با گوشی، تبلت و یا کامپیوتر و یا حتی کارهای دستی مثل خیاطی، بافندگی و… بهتر است بگوییم هرکاری که با فاصله ی نزدیک سرو کار دارید، سیستم تطابقی و سیستم تقاربی چشم به مدد شما می آیند تا دیدی واضح و راحت داشته باشید. حال به هر علتی که این دو سیستم دچار ضعف باشند و نتوانند به خوبی عمل کنند شما علایمی مثل سردرد، خستگی چشمی، چشم درد و یا در موارد شدید تاربینی و دوبینی را تجربه کنید.

اختلالات تطابقی و تقاربی در موارد شدید حتی میتوانند دید دور شما را نیز متاثر کنند. با پر کردن پرسشنامه زیر می توانید از کیفیت عملکرد سیستم تطابقی وتقاربی خود آگاه شوید. در صورت وجود اختلال، ویژن تراپی به عنوان اولین راه درمانی برای رفع مشکلات تطابقی و تقاربی به شما پیشنهاد می شود.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست