Blog – Classic (1 column)

راهنمای انتخاب تجهیزات برای کم بینایان

بینایی یکی از حواس پنج‌گانه بسیار مهم ما است. بخش زیادی از زندگی ما را استفاده از چشمهایمان تشکیل می‌دهد و اهمیت حافظه بصری در زندگی انسان غیرقابل انکار است. با این‌حال چشمان هر فردی مانند سایر اعضای بدن او ممکن است با مشکلاتی دست و پنجه نرم کند. یکی از آن‌ها کم بینایی و یکی از عارضه‌هایی است که افراد زیادی را در سراسر جهان درگیر خود می‌کند. این افراد باید از تجهیزات کم بینایان یا ذره بین دیجیتال استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی بیشتر تجهیزات کم بینایان و ویژگی این افراد بپردازیم. پس تا انتها همراه ما بمانید.

 

کم بینایی چیست

کم بینایی به معنای از دست دادن مقداری بینایی است که با عینک‌های طبی، لنزهای تماسی یا جراحی قابل اصلاح نیست. این نوع بیماری شامل نابینایی کامل نمی‌شود، زیرا هنوز مقداری بینایی وجود دارد و گاهی می‌توان آن را با استفاده از وسایل کمک بینایی بهبود بخشید تا فرد بتواند مانند سایر اطرافیان خود از چشم‌هایش استفاده کند.

کم بینایی یا low vision شامل درجات مختلف از دست دادن بینایی است مثل نقاط کور، دید ضعیف در شب، مشکلات خیرگی تا از دست دادن تقریبا کامل بینایی. انجمن بینایی سنجی آمریکا low vision را دو دسته زیر تعریف می‌کند:

بینایی جزئی

فرد بینایی 70/20 تا 200/20 با لنزهای معمولی بینایی دارد.

تقریبا کور

فرد دارای حدت بینایی بهتر از 20/200 با اصلاح معمولی یا میدان دید محدود با عرض کمتر از 20 درجه است.

ویژگی افراد کم بینا

low vison به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فرد دارای یکی از شرایط زیر است:

 • حدت بینایی بیش از 6/18 یا کمتر از 20/60 تا 3/60 یا تا 10/200 (Snellen)
 • محدودیت میدان دید (زاویه کمتر از 40 درجه تا 10 درجه)

بنابراین پزشکان اصطلاح دید کم یا کم بینایی را برای توصیف از دست دادن حدت بینایی، در حالی که مقداری بینایی را حفظ می‌کند، استفاده می‌کنند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر low vision هستند

هرکسی ممکن است تحت تاثیر کم بینایی قرار گیرد، زیرا این عارضه ناشی از شرایط و آسیب‌های مختلف است. به ‌دلیل اختلالات مرتبط با سن مانند دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) و گلوکوم، بینایی کم در بزرگسالان بالای 45 سال و در بزرگسالان بالای 75 سال شایع‌ است. از هر چهار بزرگسال بالای 75 سال یک نفر چنین مشکل آزاردهنده‌ای را دارد.

علت کم بینایی چیست

ممکن است یک یا چند علت برای بروز کم بینایی وجود داشته باشد. چنین دلایلی معمولا نتیجه اختلالات یا آسیب‌هایی هستند که بر چشم تاثیر می‌گذارند یا اختلالی مانند دیابت که تمام بخش‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بعضی از شایع‌ترین علل این عارضه شامل دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، دیابت و گلوکوم است. low vision ممکن است ناشی از سرطان چشم، آلبینیسم (زالی)، آسیب مغزی یا اختلالات ارثی چشم از جمله رتینیت پیگمنتوزا (ورم رنگیزه‌ای شبکیه) باشد. اگر علائم این اختلالات را دارید یا در معرض خطر ابتلا به آن‌ها هستید، امکان ابتلای شما به این عارضه نیز وجود دارد.

کم بینایی چگونه تشخیص داده می‌شود

متخصص با استفاده از تجهیزات کم بینایان چشم فرد را مورد معاینه قرار می‌دهد. اگر مشکلات بینایی شما را از انجام فعالیت‌های روزانه مانند سفر، آشپزی، کار و مدرسه باز می‌دارد،‌ باید چشم پزشک خود را در جریان آن قرار دهید.

آزمایش‌هایی که چشم پزشکتان انجام خواهد داد شامل استفاده از نور، ذره‌بین، تلسکوپ، ذره بین دیجیتال و نمودارهای ویژه برای کمک به بررسی حدت بینایی، درک عمق و میدان بینایی شما است.

آیا کم بینایی قابل درمان است

بعضی از اختلالات کم بینایی مانند رتینوپاتی دیابتی، قابل درمان هستند. در برخی از بیماران دید بازیابی شده با استفاده از تجهیزات کم بینایان به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به کمک فرد دیگری از درها و پیاده‌روها عبور کنند، لباس‌های رنگ روشن و تیره را مرتب کنند یا حتی حروف بزرگ را بدون مشکل بخوانند.

کمک‌های غیر نوری طراحی شده برای افراد کم بینا نیز بسیار مفید هستند. بعضی از دستگاه‌های غیر نوری محبوب را در فهرست زیر نام بردیم:

 • نرم افزارهای مختلف خواندن متن
 • ساعت با کنتراست بالا
 • ساعت سخنگو
 • نشریات چاپی بزرگ
 • تلفن با اعداد بزرگ شده

کمک‌های بینایی کیفیت زندگی را برای بسیاری از افراد بهبود می‌بخشند. می‌توانید برای یافتن مناسب‌ترین تجهیزات کم بینایان با یک متخصص چشم مشورت کنید.

تجهیزات کم بینایان

کم بینایی تنها پس از انجام تمام اقدامات ممکن برای اصلاح دید، تا حد امکان بهتر می‌شود و این افراد تا حدودی می‌توانند به زندگی عادی بازگردند. این اقدامات شامل مداخلات پزشکی مثل جراحی، استفاده از عینک و عدسی، به‌کارگیری ذره بین کم بینایان و ذره بین دیجیتال است.

افراد کم بینا اغلب برای خواندن چیزی نیاز به تطبیق نور یا چاپ بزرگ دارند. دو نوع خاص کم بینایی وجود دارد که عبارت هستند از:

میوپیک

این دسته از افراد قادر به دیدن واضح اشیاء دور نیستند و معمولا به آن‌ها نزدیک بین می‌گویند.

هایپروپیک

گروه دوم قادر به دیدن اشیاء واضح نزدیک نیستند و معمولا به آن‌ها دوربین می‌گویند.

همچنین باید اشاره کنیم یک دانش آموز کم بینا مانند یک دانش آموز نابینا با چالش ناتوانی روبرو می‌شود. برخی از دانش‌آموزان کم‌بینا می‌توانند با چاپ بسیار بزرگ با نوک خودکار یا نشانگر، در کلاس یادداشت برداری کنند. اطرافیان نیز برای کمک می‌توانند سخنرانی‌ها را برای استفاده بعدی آن‌ها ضبط کنند.

کمک‌های رایج کم بینایی با استفاده از تجهیزات کم بینایان عبارت هستند از:

 • عینک و تلسکوپ
 • لنزهایی که نور را فیلتر می‌کنند.
 • ذره بین دیجیتال (این دستگاه تا حدی بینایی بیمارانی که بینایی خود را از دست داده‌اند، بازیابی می‌کند.)
 • ذره بین‌های دستی
 • تلویزیون مداربسته
 • منشورها

برخی از بیماران مبتلا به رتینیت پیگمانتوزا که دید مفیدی ندارند، ممکن است واجد شرایط انجام عمل پروتز شبکیه باشند.

سخن نهایی

کم بینایی یکی از عارضه‌های ناتوان کننده زندگی است که افراد زیادی در رده‌های گوناگون سنی با این مشکل روبرو می‌شوند. این عارضه انواع مختلفی دارد که بعضی آن‌ها قابل درمان بوده و تعدادی دیگر غیرقابل درمان هستند. همچنین می‌توان با تجهیزات کم بینایان که در مطلب بالا به آن‌ها اشاره کردیم، تا حدی کیفیت زندگی این افراد را به سطح استاندارد نزدیک کرد.

 

 

در خریداینترنتی عینک به چه نکاتی توجه کنیم؟

چرا خرید آنلاین عینک؟

اصلا چرا باید آنلاین، عینک بخریم؟ تصمیم به خرید اینترنتی عینک، شاید از خرید آنلاین دیگر پوشیدنی‌ها سخت‌تر باشد. عینک وسیله‌ای است که  اگر مطابق با سلیقه‌ی فرد نباشد و صورت او را اذیت کند برایش قابل استفاده نخواهد بود. اما خرید آنلاین عینک نسبت به خرید از مغازه مزایایی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به امکان مقایسه‌ی نامحدود بین قیمت‌ها، مدل‌ها و رنگ‌ها اشاره کرد.

 

عینک‌ فروشی‌های آنلاین معمولاً امکان تست چند محصول انتخاب شده توسط کاربر در منزل را برای کاربرانشان فراهم می‌کنند و در صورت عدم رضایت ضمانت بازگشت محصول نیز دارند. علاوه بر این امکانات، در سایت‌های فروش عینک آنلاین انواع راهنما برای راهنمایی کاربر برای انتخاب درست تهیه شده است و به کاربران در انتخابشان بسیار کمک خواهد کرد.

 خرید اینترنتی عینک و انتخاب عینک فروشی آنلاین

برای خرید اینترنتی عینک اول باید عینک فروشی آنلاین مورد نظر را انتخاب کنیم. یک عینک فروشی آنلاین، لازم است مجوزهای مربوط به کسب و کارهای اینترنتی را داشته باشد. امکان مرجوع کردن کالا از بایدهای قانونی و امکان تست چند فریم عینک منتخب در منزل یا ارسال رایگان سفارش از مزیت‌های یک عینک فروشی آنلاین یا همان خرید اینترنتی عینک است. در سایت‌های عینک فروشی آنلاین، عینک‌های طبی و آفتابی به طور قطع و بنا بر امکانات فروشگاه بعضا عینک‌های مخصوص کودکان، کامپیوتر، مطالعه، لنزهای طبی و رنگی و لوازم جانبی عینک مانند دستمال، قاب و بند هم عرضه می‌شود.

کدام فریم عینک برای من مناسب است؟

انتخاب فریم مناسب هنگام خرید آنلاین عینک

۱- انواع فریم

اولین چیزی که از یک عینک به چشم می‌آید ظاهر آن است. از معروف‌ترین شکل‌های فریم می‌توان به خلبانی، مربع، گرد، گربه‌ای، مستطیل، پروانه‌ای، بیضی اشاره کرد. فریم‌هایی مانند پروانه‌ای یا گربه‌ای انتخاب‌های جسورانه‌تری به حساب می‌آیند در حالی که فریم‌های گرد یا مستطیل معمولا انتخاب‌های محتاطانه‌ و مطمئن‌تری هستند و اغلب با انواع پوشش همخوانی دارند. شکل‌ فریم‌های عینک به موارد ذکر شده محدود نیست و می‌تواند میدان خلاقیت طراحان آن باشد. مثلا در سال‌های اخیر، عینک‌های هندسی، قلبی یا ویفرر شکل بین جوانان محبوبیت پیدا کرده‌اند.

بعضی از عینک‌ها ممکن است تمام فریم باشند. به این معنی که فریم تمام محیط شیشه را احاطه کرده باشند. برخی دیگر نیم فریم که یعنی فقط محیط بالا یا بعضا پایین شیشه با فریم پوشیده شده یا بدون فریم که در این صورت دسته مستقیما به عدسی وصل خواهد شد.

2- تناسب شکل فریم و فرم صورت

 

 

 

 

 

باید توجه داشته باشیم هر عینکی با هر شکل صورتی هماهنگی ندارد. صورت انسان‌ها را می‌توان به طور کلی به چند دسته شکلی مثلثی، مربعی، گرد، بیضی و قلبی دسته‌بندی کرد. عینک‌های گرد معمولا به صورت‌های بیضی نمی‌آید اما مناسب صورت‌های گرد و مربعی است. از طرف دیگر، عینک‌های مستطیلی، خلبانی و مربعی بر صورت‌های گرد بهتر می‌نشیند.

اندازه‌ی عینک باید با اندازه صورت همخوانی داشته باشد. برای اندازه‌گیری صورت می‌توان از یک عینک قدیمی کمک گرفت. طول پل عینک نیز باید هماهنگ با اندازه‌ی بینی و فاصله‌ی چشم‌ها از یکدیگر باشد

۳-تناسب عینک و استایل

هر فرد باید با توجه به نیاز خود ظاهر عینک را انتخاب کند. مثلا اگر هدف فرد از خرید عینک نگه‌ داشتن آن برای سال‌های زیادی است باید این مورد را در نظر بگیرد که ممکن است محبوبیت عینک‌های فانتزی در آینده کاهش یابد یا شکل‌های جدیدتری به بازار بیایند. از طرفی اگر فرد قصد دارد چندین عینک خریداری کند و از هر کدام برای مناسبت‌های متفاوت استفاده کند، انتخاب عینک با ظاهر هندسی جالب به نظر می‌آید.

ظاهر عینک جزئی از سبک لباس پوشیدن و استایل هر فرد است و بنابراین افراد می‌توانند عینک خود را هماهنگ با سبک‌ لباس‌هایشان انتخاب کنند. مثلاً اگر شغل کسی ایجاب می‌کند هر روز با کت شلوار در محل کار حاضر شود، احتمالاً عینک مستطیلی با استایل و لباس‌های او هماهنگی بیشتری خواهد داشت.

تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی و راهنمای خرید عینک دودی

راهنمای خرید عینک دودی استاندارد

در این مقاله ابتدا به مواردی که هنگام خرید عینک آفتابی باید توجه کنیم می پردازیم و سپس در ادامه نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی را شرح می دهیم. امروزه عینک آفتابی صرفا یک کالای تجملی نیست بلکه بعنوان یک ضرورت برای سلامتی چشم در هر فصل و هر مکانی که خورشید و اشعه های باز تابنده ی آن بر چشم و بینایی شما تاثیر می گذارد محسوب می شود.  در هنگام خرید عینک دودی اصل حتما نکات زیر را در نظر بگیرید.

 

 

 

 

 

 

راهنمای انتخاب و خرید عینک آفتابی1.جاذب 100% اشعه uv یا ماورائ بنفش باشد

به کمتر از 100% قانع نباشید
به جذب uv تا 400 نانومتر اصطلاحا uv 400 گفته می شود.
هر لنزی که تیره تر بود الزاما uv400 نیست، فریب تیرگی لنزهای عینک های آفتابی را نخورید.
پس از کجا بفهمیم که یک عینک آفتابی 100% جاذب اشعه uv است؟
دستگاه هایی وجود دارند که مقدار جذب اشعه uv را اندازه می گیرند اما بهتر از همه این است که عینک دودی خود را از یک مرکز معتبر و قابل اعتماد تهیه کنید.

 

عینک آفتابی پلاریزه، لنز پلاریزه

2.دارای خاصیت پلاریزه بودن باشد

بعضی از عینک های آفتابی پلاریزه هستند یعنی تابش های خیره کننده از سطوح مثل آسفالت ،سطح دریا، برف،ماسه و … را کاهش می دهند اما اشعه uv را مسدود نمی کنند.

3.لنز عینک از کیفیت بالایی برخوردار باشد

با دنبال کردن مراحل زیر می توانید بررسی کنید که لنزهای عینک آفتابی شما از یکنواختی مطلوبی برخوردار هست یا نه! به چیزی با الگوی مستطیلی مانند یک سرامیک یا کاشی و… نگاه کنید. عینک را با فاصله ی مناسب از صورت خود بگیرید و یک چشم خود را ببندید. عینک را به آرامی از یک طرف به سمت دیگر حرکت دهید سپس به بالا و پایین حرکت دهید و از پشت لنزها نگاه کنید. اگر خطوط مستطیلی صاف بمانند لنزها خوب هستند. اگر خطوط مواج هستند یا تکان می خورند (مخصوصا در مرکز حدقه) پس از یکنواختی مطلوب برخوردار نیستند.

4.لنز ها دارای اندازه ی مناسب باشد

عینک آفتابی باید لنزهای بزرگی داشته باشد تا بطور کامل از چشمان ما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند.

5.رنگ لنز اهمیتی ندارد

معمولا توصیه می شود افرادی که به نور حساسیت بیشتری دارند از رنگ های تیره تر مثل خاکستری استفاده کنند. اما این لزوما به آن معنی نیست که رنگ خاکستری بیشتر از قهوه ای و یا رنگ های دیگر محدود کننده اشعه uv هستند. بلکه تنها شدت تابش را کاهش می دهند و زمینه سردتری را ایجاد می کنند که حس بهتری را به فرد منتقل می کند. لنزهای قهوه ای رنگ و صورتی (اصطلاحا رز رنگ) می توانند کانتراست بیشتری ایجاد کنند .ورزشکارانی که ورزش هایی مثل گلف و یا بیسبال انجام می دهند اغلب این افزایش کانتراست را مفید می دانند. روکش های آینه ای لایه های نازکی از پوشش های فلزی بر روی یک لنز معمولی عینک آفتابی هستند که میزان تابش نور به چشم شما را کاهش می دهند و در رنگ های مختلف موجودند.

6.قیمت ربطی به کیفیت محافظت ندارد

هرچه قیمت عینک آفتابی بالاتر باشد صرفا نشان دهنده ی محافظت بهتر نیست اما مهم است از چه مراکزی عینک آفتابی خود را تهیه می کنید.

نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل  از تقلبی

عینک آفتابی اصل را چگونه تشخیص دهیم؟خرید عینک دودی اصل، یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. اگرچه عینک آفتابی در زمینه‌ی مد و فشن، بسیار اهمیت دارد و می‌تواند کامل کننده‌ی استایل شما باشد، اما نباید حفاظت از سلامت چشم در برابر نور آفتاب فراموش شود.

عینک آفتابی می‌تواند به خوبی از چشم شما در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت کند. اما به شرط آن که اصل باشد؛ زیرا اگر عینک آفتابی اصل نباشد، نه تنها محافظتی ندارد، بلکه می‌تواند آسیب‌های بیشتری به چشم وارد کند.

در حال حاضر، عینک‌های تقلبی زیادی در بازار موجوداند که به اندازه‌ای مشابه نمونه‌ی اصلی آن هستند. در این صورت تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن‌ها سخت می‌شود، اما سختی تشخیص به معنای غیرممکن بودن آن نیست.

خرید عینک دودی اصل برای بسیاری از افراد اهمیت بالایی دارد و این افراد به دنبال راه‌هایی برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی هستند. در این میان، سوالی که برای طرفداران خرید عینک دودی اصل، مطرح می‌شود، آن است که از چه راه‌هایی می‌توانیم عینک آفتابی اصل از تقلبی را تشخیص دهیم؟

10 راهکار برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی

 • بررسی شناسنامه‌ی عینک آفتابی

وجود یک شناسنامه‌ی معتبر برای عینک دودی، دلیل محکمی بر اصل بودن آن است. در شناسنامه‌ی عینک آفتابی اصل، ریز جزییات و مشخصات عینک آفتابی، از جنس لنز و فریم تا میزان مقاومت در برابر اشعه‌های UVA و UVB، شماره‌ی مدل، وزن و میزان خش‌پذیری لنز آن نوشته شده است.

برای خرید عینک دودی اصل، به خاطر داشته باشید که شماره‌ سریال درج شده در شناسنامه‌ی عینک آفتابی با شماره سریال سایت رسمی آن یکسان باشد.

 • بررسی لوگوی برند عینک آفتابی

برای خرید عینک آفتابی اصل، به برچسب و لوگوی برند عینک توجه کنید. حروف، سایز و رنگی که در لوگوی برندها به کار می‌رود، مشابه یکدیگرند و به طور معمول، روی شیشه‌ی عینک، روی دسته یا داخل آن حک می‌شود.

بررسی لوگو عینک دودی گاهی هم لوگوی برند به صورت فلزی روی دسته‌ی چپ عینک قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که نام برند به شکلی صحیح نوشته شده باشد. در صورتی که در نوشتن نام برند، غلط املایی مشاهده کردید، بدون هیچ‌گونه تردید بدانید که این عینک آفتابی، اصل نیست. برای این که طرز نوشتن صحیح برند را بدانید و با علائم اختصاری آن آشنا شوید، بهترین راه ممکن، سر زدن به سایت برند مورد نظرتان است.

 • کیفیت قاب و وزن عینک آفتابی

یکی از موارد مهم در خرید عینک دودی اصل، توجه به کیفیت ساخت قاب عینک آفتابی است. برای این کار کافی است قاب را بررسی کنید. از آن‌جایی که در ساخت عینک‌های آفتابی اصل از متریال باکیفیت استفاده می‌شود، قاب دور عدسی و دسته‌های عینک، بسیار یکدست است و ظاهری زیبا دارد.

بررسی کیفیت متریال و وزن فریم عینک آفتابی اصلنکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید، وزن عینک آفتابی است. عینک‌های آفتابی اصل وزن سنگین‌تری نسبت به نمونه‌ی تقلبی دارند اما به گونه‌ای نیست که این سنگینی روی صورت احساس شود یا ردی روی بینی بر جا بگذارد.

 • بررسی شماره‌ی مدل عینک

درج شماره مدل عینک روی دسته عینک دودیهر عینک آفتابی، شماره‌‌ی مدل مخصوص به خود را دارد که داخل دسته‌ی آن حک شده است. این شماره‌ها در مدل‌های مشابه در سراسر دنیا یکسان است. برای آن که بتوانید تشخیص دهید که آیا عینک آفتابی اصل است یا خیر، شماره‌ی مدل عینک را در سایت رسمی برند، بررسی کنید و با نمونه‌ای که قصد خرید دارید، مطابقت دهید. در صورتی که شماره مدل‌ها یکسان نباشد، بدون شک با یک عینک تقلبی سر و کار دارید.

 • عدسی عینک

عدسی عینک‌های آفتابی به طور معمول از جنس‌های شیشه و پلی‌کربنات تهیه می‌شوند. البته برندهای مختلف، با توجه به سلیقه‌ی خود از عدسی دلخواه استفاده می‌کنند. عدسی‌های به کار رفته در عینک‌های آفتابی برندهای شناخته شده، باکیفیت‌اند پس بهتر است هنگام خرید به آرامی به آن ضربه بزنید تا از کیفیت و جنس آن مطمئن شوید. به عنوان مثال، جنس عدسی عینک‌های ری‌بن Ray-Ban شیشه‌ای است و برای آن که اطمینان پیدا کنید می‌توانید آن را با این روش تست کنید.

 • جاعینکی باکیفیت

عینک‌های آفتابی اصل، همگی یک جاعینکی باکیفیت، همراه با لوگوی مخصوص برند دارد. قبل از آن که عینک دودی مورد نظر را بخرید می‌توانید به سایت برند بروید و با وارد کردن شماره و مدل عینک، جاعینکی آن را نیز ببینید.

به طور معمول، روی جاعینکی هر برند، لوگوی مخصوص و نام برند حک شده است و به همراه دستمال تمیزکننده‌ی شیشه‌ی عینک برای فروش عرضه می‌شود. حروفی که روی جاعینکی و دستمال تمیزکننده حک شده است باید صحیح و خوانا باشد.

 • جعبه‌ی عینک آفتابی

جعبه عینک های دودی اصل

هنگامی که برای خرید عینک دودی اصل اقدام می‌کنید، به خاطر داشته باشید که جعبه‌ی آن را بررسی کنید. عینک آفتابی اصل دارای جعبه‌ای ست که روی آن، لوگوی برند موردنظر حک شده است. البته علاوه بر لوگوی برند، بارکد و یک‌سری اطلاعات مربوط به عینک نیز روی آن نوشته شده است. بهتر است برای اطمینان از اصل بودن آن، این اطلاعات را با اطلاعات روی عینک تطبق دهید.

 • کشور سازنده

پیش از آن که عینک آفتابی موردنظر خود را بخرید، بررسی کنید که ساخت کدام کشور است. اگر نام کشور اصلی سازنده با نام کشور درج شده روی عینک، متفاوت بود، اطمینان داشته باشید که عینک تقلبی است.

 • کیفیت و مهارت در ساخت

برای خرید عینک دودی اصل، توجه داشته باشید که کیفیت و مهارت درساخت، یک ویژگی مهم برای برندهای معروف است. در حقیقت به همین دلیل قیمت‌های بالاتری نیز برای عینک‌های خود در نظر می‌گیرند. اگر یک عینک آفتابی، دسته‌های بی‌کیفیت داشت یا مهارت کافی در ساخت آن به کار نرفته بود، شک نداشته باشید که تقلبی است.

 • قیمت

پیش از خرید عینک دودی اصل، در سایت عینک آفتابی موردنظر خود، حدود قیمت آن را بررسی کنید. اگر قیمت عینکی که شما قصد خرید آن را دارید، پایین‌تر از قیمت سایت رسمی آن است، گول قیمت پایین آن را نخورید. البته ممکن این است برعکس این موضوع نیز رخ بدهد؛ یعنی قیمت عینک آفتابی تقلبی بالاتر از قیمت اصلی آن باشد. گران بودن یک عینک دلیل بر اصل بودن آن نیست.

 

 

 

 

تنبلی چشم در بزرگسالان و درمان آن

آیا تنبلی چشم در بزرگسالان درمان میشود؟ یکی از سوالاتی است که خیلی از مراجعین ما دارند و مکررا از ما پرسیده می شود. این افراد بسیار نگران هستند چون شنیده اند که تنبلی چشم تا شش یا هفت سالگی درمان می شود وهمیشه احساس از دست دادن فرصت طلایی را دارند.

اما خوشبختانه در جواب میگویم بله…

افراد در هر سنی حتی بزرگسالی میتوانند تحت درمان تنبلی چشم قرار بگیرند وحتی نتایج خوبی کسب کنند و دیدشان بهبود یابد. برای اکثر افراد این یک خبرتکان دهنده است به این خاطر که متاسفانه یک باور غلط  دهه هاست   که   در بین عموم مردم وحتی جوامع پزشکی وجود دارد که هر شخص بالای هشت سال را نمی توان بطور موثری درمان کرد. ما بعنوان اپتومتریست این نوید را به شما می دهیم که این باوردرست نیست. درمان تنبلی چشم بزرگسالان هم امکان پذیر است.

چشم تنبل است یعنی چه؟

تنبلی چشم بزرگسالان، درمان تنبلی چشم بزرگسالان، امبلیوپیا در اصطلاح علمی به تنبلی چشم، امبلیوپیا گفته می شود. این وضعیت در نتیجه ی عدم رشد هماهنگ دوچشم ایجاد می شود. چشم از جمله اندام هایی است که رشد وتکاملش پس ازتولد وتا حدود هفت سالگی ادامه پیدا می کند. برای این که رشد وتکامل چشم به درستی صورت گیرد تشکیل تصویر واضح روی شبکیه  وروی ماکولا الزامی است.

هفت سال اول زندگی دوره حساس نامیده می شود. پس هر عاملی در این دوره که مانع رسیدن نور به شبکیه باشد وتصویر واضح ودقیقی روی شبکیه تشکیل نشود در رشد وتکامل بینایی اختلال ایجاد می کند و می تواند باعث آمبلیوپیا شود.

گاه ممکن است یک و یا هر دو چشم تنبل باشند. اما اصولا چشمی که مانع قوی تری دارد ضعیف تر می شود وکم کم چشم بهتر از آن سبقت می گیرد وعملا دیدن توسط چشم سالم انجام می گیرد و چشم دیگر دچار تنبلی می شود. علاوه بر این از آنجا که به موازات تکامل چشم، مغز هم در قشر بینایی تکامل نیافته، توانایی دیدن واضح در یک یا هر دوچشم را ندارد بنابراین نمی توان فقط با تجویزعینک بینایی فرد مبتلا را بهبود بخشید. بسیاری از افراد فکر میکنند فردی که آمبلیوپیا دارد حتما چشمانش انحراف دارد ولی باید بگوییم که حتی ممکن است چشمان فرد، تنبل باشد بدون اینکه انحراف داشته باشد. باور غلط دیگری که وجود دارد این است که گاهی افراد ضعیف بودن چشم ونیاز داشتن به عینک را با تنبلی چشم اشتباه می گیرند. اما واقعیت این است که کسی که چشمان تنبلی دارد حتی با بهترین عینک دید کامل 10/10نخواهد داشت.

علت تنبلی چشم چیست؟

در حالت طبیعی ودر چشم های سالم مغز دو تصویر دریافت می کند یکی ازچشم راست ویکی ازچشم چپ. این دوتصویر باید واضح باشند البته در زاویه دید دوتصویر تفاوت اندکی دارند که همین اختلاف دید عمق را ایجاد میکند. یعنی مغزتصاویری که دریافت می کند رابا هم ترکیب می کند و یک تصویر سه بعدی ایجاد می کند. به این عملکرد دید دوچشمی گفته میشود.

تنبلی چشم، درمان تنبلی چشم، درمان تنبلی چشم در بزرگسالان و کودکانحال اگر به علل مختلف ازجمله عیب انکسار بالا مثل دوربینی، نزدیک بینی ویا آستیگماتیسم  انحراف چشمی و یا کدورت در مدیاهای چشم مثل آب مروارید مادرزادی باعث  شود که یک چشم تصویر واضحی به مغز ارسال نکند به تدریج مغز ازتصویر تار چشم پوشی می کند. سرکوب اطلاعات ازیک چشم بررشد بینایی آن چشم تاثیر منفی میگذارد. در نتیجه به نظر میرسد که  چشم سالم  همه ی کارهای دیدن را انجام می دهد و چشم دیگر تنبل توصیف می شود. بنابراین عملکرد دید دوچشمی مختل می شود وامبلیوپی شکل میگیرد.

درگذشته دانشمندان ومحققین مطالعات زیادی انجام دادند این مطالعات منجر به این کشف شد که مغزازسیگنال های ناکارآمد چشم پوشی می کند و فقط از تصویر چشمی که به درستی کار میکند استفاده می کند. متاسفانه این تحقیقات توسط بسیاری ازپزشکان بطور اشتباه چنین تفسیر شد که وقتی  بینایی در  یک دوره حساس در کودکی رشد کرد مهارت های بینایی ثابت می شوند و نمی توانند بهبود یابند.

تحقیقات بیشتر نشان داد که این ایده اشتباه است. اکنون می دانیم که مدار مغز در واقع در هر سنی در نتیجه اقدامات و تجربیات ما می تواند تغییر کند.

بنابراین آیا می توان تنبلی چشم در بزگسالان را اصلاح کرد؟

صرف نظر ازسن فرد، سیستم بینایی که ازچشمها، مغز و مسیر های بینایی تشکیل شده است، به دلیل قابلیت انعطاف پذیری مغز می تواند دوباره آموزش ببیند. بدون شک، درمانی موثرتر است که در سنین پایین تر انجام شود. به طور کلی با افزایش سن از انعطاف پذیری مغز کاسته می شود. با این وجود باز آموزی سیستم بینایی، بازیابی دید دوچشمی ودرمان تنبلی چشم هنوز در هر سنی امکان پذیر است.

علائم امبلیوپیا چیست؟

معمولا تشخیص تنبلی چشم آسان نیست زیرا گاه هیچ نشانه ی ظاهری وجود ندارد. همچنین کودکان مبتلا اغلب متوجه نمیشوند که دیدشان با یک چشم واضح ویک چشم ضعیف است.

به همین دلیل اگر فرد در سنین کودکی هیچگونه چکاپ چشمی نداشته باشد ممکن است این تنبلی را تا سنین بزرگسالی با خود داشته باشد.

اگرچه که تنبلی چشم علائم ظاهری ندارد اما علائم گویایی دارد که میتواند شامل موارد زیر باشد:

1-مشکل درک عمق

2-خستگی چشمی

3-سردرد

برخی ازاین علائم منجر به ناتوانی یا دشواری در فعالیت هایی مانند پرتاب کردن یا گرفتن شی می شود. یک فرد بزرگسال ممکن است هنگام رانندگی وقضاوت فاصله ها، با اشیا برخورد کند یا ممکن است دچار مشکل شود. تنها راه برای تعیین دقیق این که آیا فردی دچار امبلیوپی است یا نه  نیازمند معاینه دقیق توسط اپتومتریست با تجربه است.

درمان تنبلی چشم به چه صورت است؟

تنبلی چشم بزرگسالان از طریق سه روش قابل درمان است.

توجه داشته باشید که ممکن است که یک یا همه این موارد لازم باشد. در نهایت به تشخیص درمانگر بستگی دارد.

1- ویژن تراپی

در مورد تنبلی چشم بزرگسالان، ویژن تراپی به تقویت مهارت های بینایی چشم کمک می کند. این روش موثرترین روش درمانی است زیرا که علت اصلی امبلیوپی را درمان می کند.

2- عینک

بیمار در طی فرآیند درمان باید بهترین دید را داشته باشد .اپتومتریست معمولا باتجویزمناسب ترین عینک و یا حتی لنز تماسی تا حد امکان بهترین دید را برای بیمار فراهم میکند تا عملکرد دید دوچشمی را تقویت کند.

3- پچ کردن یا بستن

در این روش  بیمار باید برای ساعات یا روزهای معینی چشم سالم  ویا چشم امبلیوپ خود را طبق  تشخیص اپتومتریست ببندد. بستن معمولا توسط پد های مخصوص چشمی انجام می گیرد.

طول دوره ی درمان چقدر است؟

با توجه به عمق تنبلی چشم، سن فرد، انگیزه وهمکاری بیمار وجود یا عدم انحراف، طول دوره درمان متغیر است، اما بطور کلی برنامه های ویژن تراپی برای درمان تنبلی چشم بزرگسالان ممکن است حتی تا شش ماه یا بیشتر طول بکشد. پس بهتر است صبور باشید. خوب است بدانید که درمان تنبلی در کودکان با سرعت خیلی بیشتری انجام می گیرد و طول دوره ی درمان بطور قابل توجهی کوتاه تر است.

آیا روش جراحی برای درمان تنبلی چشم وجود دارد؟

برای درمان تنبلی چشم هیچ روش جراحی وجود ندارد.

خوشبختانه امکان درمان تنبلی چشم در بزرگسالان وجود دارد اما هیچ تضمینی وجود ندارد .چون هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

ما شما راقویا تشویق میکنیم که به یک اپتومتریست مراجعه کنید وببینید آیا درمان برای شما امکان پذیر است یا خیر. اگر در استان مازندران زندگی میکنید با مرکزبینایی سنجی نور تماس بگیرید.

 

ورزش چشم یا ویژن تراپی چیست؟

ورزش چشمی، ویژن تراپی، ورزش تقویت بیناییورزش چشم در حقیقت باشگاهی برای مغز است که طی آن ارتباطات مغز و چشم را بهبود می بخشد. برخلاف عینک و لنز تماسی که اشکالات سیستم بینایی را جبران می کنند و جراحی که شکل آناتومی چشم را تغییر می دهد، ویژن تراپی به سیستم بینایی آموزش می دهد که چگونه خودش را اصلاح کند.

برای درک بهتر ورزش چشم بهتر است کمی با مفهوم دیدن آشنا شوید. برای دیدن اشیا باید نوری از آن جسم از مردمک چشم شما بگذرد و مسیری را در طول چشم شما طی کند تا تصویر آن روی شبیکه شما تشکیل شود. در این مسیر پرتوها از عدسی شما می گذرند عدسی این پرتوها را همگراتر می کنند. ماهیچه های چشم در تغییر ضخامت عدسی نقش بسزایی دارند. در نهایت پرتوها در یک نقطه روی شبکیه ی شما تشکیل می شود. باز در اینجا ماهیچه های اطراف چشم نقش مهمی دارند. این ماهیچه ها با حرکت کره ی چشم، کمک می کنند که تصویر درست روی فوآه که مرکز بینایی است، بیفتد. حال گیرنده ها فعال شوند و تصویر به وسیله ی عصب بینایی به مغز منتقل می شود و تفسیر می شوند یا بهتر است بگوییم که درک می شود.

حالا متوجه شدیدکه دیدن چه پیچیده است و مجموعه ای از اعصاب و ماهیچه ها نقش موثری دارند.

ورزش چشمی باعث افزایش سرعت انتقال اطلاعات بین مغز و چشم می شود. پس برای اینکه دید واضح و راحتی داشته باشید نه تنها اجزای چشم، مغز و سلامت آنها مهم است، بلکه ماهیچه های چشمی، اعصاب آن و ارتباطات بین مغز و چشم باید به بهترین شکل به وجود بیاید. پس می توان گفت ویژن تراپی در واقع فیزیوتراپی کل سیستم بینایی است.

آیا می دانستید که بسیاری از کودکان از اختلالات بینایی و دید دوچشمی رنج می برند و همین امر باعث افت تحصیلی آنها می شود؟

17 مهارت  تقویت بینایی با ورزش چشمی:

در ورزش چشم برای موفقیت در خواندن، نوشتن و آموختن و حتی عملکرد ورزشی، مهارت هایی وجود دارد که به مراجعه کنندگان آموزش داده می شود. این تمرینات چشم در کاهش خستگی دیجیتالی و سایر علائم سندرم بینایی، ناشی از کار با کامپیوتر موثر است .

ورزش چشم، تقویت بینایی، ابزار ویژن تراپی

در ویژن تراپی از ابزار مختلفی استفاده می شود مثل لنزها ، پریزمها و فیلترهای خاص ، تخته های بالانس ، مترونوم  و … . توجه به این نکته مهم است که ویژن تراپی لیستی ساده از ابزارها و تکنیک ها تعریف نمی شود. زمانی یک برنامه ورزش چشمی موفقیت آمیز است که فرآیند درمان، درگیری فعال پزشک، بیمار و در مورد کودکان والدین انجام گیرد. ویژن تراپی معمولا شامل تمریناتی در مطب و منزل است. این برنامه با توجه به شدت اختلال و تجویز اپتومتریست شما تعیین می شود و تمرینات منزل به شما آموزش داده می شود. خوب است بدانید که تمرین چشمی خودکار به نام Pencil Push Up حتی زمانی که توسط پزشک شما تجویز شود، هیچ گاه جایگزین برنامه کامل ورزش چشم نیست و به اندازه ی آن موثر نیست.

اختلالاتی که ورزش ماهیچه چشم می تواند اصلاح کند عبارت است از :

تنبلی چشم

– استرابیسم یا انحرافات آشکار چشم که البته وضعیت ویژن تراپی به مقدار ، جهت و مدتی که چشم دچار انحراف می شود بستگی دارد.

– مشکلات تطابقی .

-فوریا یا انحرافات پنهان که بیشتر علائم ایجاد می کنند و چشم ظاهر منحرف ندارد.

– اختلالات حرکات ساکاد و پرسوئیت:

هنگام مطالعه یا انجام کار نزدیک چشم شما دو حرکت عمده دارد:

1-ساکاد یا حرکت پرشی از یک نقطه به نقطه ی دیگر

2-حرکت پرسوئیت یا روان

در صورتی که مشکلی در این حرکات وجود داشته باشد دچار علائم چشمی زیادی می شوید.

در ویژن تراپی به شما آموزش می دهیم و کمک می کنیم که این حرکات را به خوبی انجام دهید.

-سایر اختلالات

ورزش چشمی علاوه بر درمان اختلالات بینایی، نقش مهمی در بهبود عملکرد چشمی ورزشکاران ایفا می کند. بسیاری از ورزشکاران المپیکی و حرفه ای دوره هایی از ورزش تقویت بینایی را می گذرانند. این برنامه های ورزش درمان بینایی طوری طراحی می شوند که بسته به نیاز، ورزشکار مهارتهای بینایی خود را ارتقا دهد تا عملکرد بهتری داشته باشد.

انواع ورزش‌های چشم

در حالی که عینک و لنزهای تماسی می‌توانند به بهبود وضوح بینایی شما کمک کنند، اما کمک زیادی به ناکارآمدی در مهارت‌های بینایی‌تان نخواهند کرد. برای بهبود ناکارآمدی بینایی بهتر است به‌طور مرتب از ورزش چشمی استفاده کنید. در ادامه ما به معرفی جدیدترین تمرین‌هایی می‌پردازیم که با استفاده از آن‌ها قادر خواهید بود بینایی خود را تقویت کنید.

فوکوس یا تمرکز بر دور و نزدیک

تمرکز بخش قابل توجهی از بینایی شما است و ورزش چشمی می‌تواند به تقویت این مهارت کمک کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک شی را در فاصله 10 تا 20 متری انتخاب کرده، سپس به آن نگاه کنید و انگشت شستتان را جلوی خود بیاورید. پس از آن به‌سادگی فوکوس دید خود را 5 بار از انگشت شست به جسم مورد نظر تغییر دهید.

توپ الفبا در ورزش چشم

ویژن تراپی با تمرین توپ الفبا روشی فوق العاده است تا توسط آن با قدرت بینایی خود چندین کار مختلف انجام دهید. از جمله هماهنگی دست و چشم، درمان تنبلی چشم و انحراف چشم (استرابیسم).

برای انجام این ورزش چشمی، حروف را روی توپ یا بادکنک بکشید. توپ را به شریک خود بدهید و از او بخواهید که آخرین حرفی را که می‌بیند قبل از گرفتن توپ صدا بزند. وقتی توپ را به شما پاس می‌دهند شما هم همین کار را ‌انجام دهید. توپ الفبا یک تمرین عالی برای کمک به بینایی کودکان و همچنین درمان تنبلی چشم آن‌ها است.

تکان دادن مداد

هر مدادی را که دارید بردارید و جلوی صورت خود بگیرید. روی مداد و یک حرف خاص تمرکز کنید، در هر مرحله به ‌آرامی مداد را به چشمتان نزدیک کنید تا زمانی که دوتایی ببینید. سپس دوباره تمرین را شروع کنید. تمرین تکان دادن مداد را توصیه می‌کنیم به مدت 15 دقیقه در روز و 5 روز در هفته انجام دهید. این تمرین به رفع مشکلات بینایی دوچشمی، استرابیسم و ​​آمبلیوپی کمک می‌کند.

خواندن، نوشتن و درست کردن پازل

انجام کارهایی در فاصله نزدیک به چشم مانند خواندن و نوشتن نه تنها برای بهبود عملکرد مغز عالی هستند، بلکه می‌توانند روی بهبود مهارت‌های بصری مانند تعقیب بصری و تغییر تمرکز بین اهداف یک ورزش چشمی خوب، تاثیر بگذارند.

چشمک زدن در ورزش چشمی

ما ناخودآگاه به‌صورت مداوم پلک می‌زنیم. با این‌حال وقتی برای مدت طولانی روی یک کار از نزدیک تمرکز می‌کنیم، چشم خسته خواهد شد. پلک زدن آگاهانه می‌تواند به چشمانتان استراحت کوتاهی بدهد و همچنین لایه اشکی شما را تقویت کند که اگر برای مدتی پلک زدن را متوقف کنید، می‌تواند خشک شود. همان‌طور که می‌دانید خشک شدن اشک چشم می‌تواند مشکلات متعددی را مانند بروز زخم‌های سطحی و التهاب ظاهری چشم‌ها را به همراه آورد.

شکل 8

ورزش چشمی شکل 8 می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری عضلاتی که چشمان شما را کنترل می‌کنند، کمک کند. شما می‌توانید شکل بزرگ عدد 8 انگلیسی را حدود 3 یا 4 متر خود قرار دهید و از شخص دیگری بخواهید آن را مرتب تکان دهد. سعی کنید شکل مورد نظر را با چشمان خود برای چند دقیقه دنبال کنید.

آیا شما هم نیازمند ویژن تراپی یا ورزش چشمی هستید یا خیر؟

ویژن تراپی یا ورزش های چشمی کاربرد های متنوعی دارد که به آن اشاره شد. یکی از کاربرد های ویژن تراپی در درمان اختلالات تطابقی و تقاربی است. هنگام مطالعه،کار با گوشی، تبلت و یا کامپیوتر و یا حتی کارهای دستی مثل خیاطی، بافندگی و… بهتر است بگوییم هرکاری که با فاصله ی نزدیک سرو کار دارید، سیستم تطابقی و سیستم تقاربی چشم به مدد شما می آیند تا دیدی واضح و راحت داشته باشید. حال به هر علتی که این دو سیستم دچار ضعف باشند و نتوانند به خوبی عمل کنند شما علایمی مثل سردرد، خستگی چشمی، چشم درد و یا در موارد شدید تاربینی و دوبینی را تجربه کنید.

اختلالات تطابقی و تقاربی در موارد شدید حتی میتوانند دید دور شما را نیز متاثر کنند. با پر کردن پرسشنامه زیر می توانید از کیفیت عملکرد سیستم تطابقی وتقاربی خود آگاه شوید. در صورت وجود اختلال، ویژن تراپی به عنوان اولین راه درمانی برای رفع مشکلات تطابقی و تقاربی به شما پیشنهاد می شود.

 

فهرست